Semra Yeşil


İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi.
Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir oldu. Uzun yıllar İzmir’in önde gelen şirketlerinde yöneticilik yaparken, aynı zamanda mesleği ile ilgili eğitmenlik de yaptı.
Halen Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimine devam etmektedir.
Çocuk yaşlarda başladığı halk oyunlarını uzun yıllar sürdürdü. Ülkesini çeşitli ülkelerde temsil etti.
Mesleği ile ilgili çalışırken, bir yandan öykü, gezdiği yerleri paylaşma arzusuyla da gezi yazıları yazmaya başladı. 2014 yılından itibaren yazma işine ağırlık verdi. Öyküleri ilk olarak İzmir İzmir Dergisi’nde yayınlandı.
Fotogezgin tarafından düzenlenen Gezi Yazıları Yarışması’nda Mardin’i anlattığı “Rivayetler Şehri” adlı yazısı birinci oldu. Kurşunkalem Edebiyat Dergisi’nin hazırladığı “Seyyahlar ve Seyahatnamelerden, Gezginlere ve Gezi Yazılarına” isimli özel dosyasında  “Adalar Denizi’nde bir Ada” isimli Rodos yazısı; yine aynı dergide “Nymphe’nin Sevdası” isimli Bergama yazısı; Dünya’nın Öyküsü Dergisi’nde ise “Defne Ağacı’nın Altında” isimli Didim yazısı yayınlandı. Seksen sekiz gezgin tarafından yazılmış yüz bir anının kaleme alındığı “Unutulmaz Gezi Anıları” kitabında, Aydın’da deve güreşlerini anlattığı “Ege’de Bir Kış Eğlencesi” yazısı yer aldı. Mayıs 2018 tarihinde “Adatepe’den Bozburun’a Köy Köy Ege” kitabı Yakın Kitabevi tarafından yayınlandı.
Farklı kültürlere yolculuklar yapan bir gezgin olan Semra Kadaifçioğlu Yeşil’in gezi yazıları halen Gezimanya, Sözcü Seyahat ve Hürriyet Seyahat’de yayınlanırken, İzmir’in haber bilgi sitesi Kentyasam’a da öykü ve gezi yazıları ile katkıda bulunmaktadır.